Péče o dítě do operace

Děti s rozštěpem patra a s celkovým rozštěpem v obličeji (postižen ret, čelist i patro) mohou být v prvních dnech po narození ohroženy na životě. Nedostatečný vývojem dolní čelisti může při kombinaci s touto vadou docházet k zapadávání jazyka a k dušení. Pro tuto komplikaci může být dítě po porodu déle hospitalizováno na novorozeneckém oddělení. Většina dětí s rozštěpem ale tyto potíže nemá.

Výživa u dítěte s rozštěpovou vadou může být problematická. Vlastní mechanismus sání začíná obklopením dudlíku či bradavky rty dítěte a vytvořením neprodyšného okolního uzávěru. Poté dítě táhne dolní čelist a jazyk dolů a při celistvém patře dochází k vzniku negativního tlaku v ústech. Dítě pak stiskne dudlík proti čelisti a patru a valivým nebo stíracím pohybem špičky jazyka vytlačí mléko z dudlíku či bradavky. Porce mléka je touto valivou akcí jazyka posunut do hltanu a jícnem do žaludku. Dítě s rozštěpem obličeje má celý proces sání postižený na různých úrovních dle typu vady. Základním principem je, že díky otevřené komunikaci mezi nosem a ústy nemůže dítě s rozštěpem patra vytvořit efektivní záporný vnitroústní tlak.

Pokud je u dítěte přítoment pouze rozštěp rtu, je kojení možné. Je třeba ale trpělivě zkoušet vhodnou polohu při kojení, aby byl prsem rozštěp uzavřen a tak umožněno sání. Někdy přitlačením prstu na nosní křídlo rozštěpové strany zamezíme nasávání vzduchu a umožníme kojení. Dítě by mělo být kojeno každé 3-4 hodiny nebo systémem „když si řekne“. Často však i při nejlepší vůli a dostatku mateřského mléka se kojení nepodaří. Děťátko však není třeba odstavit! Mateřské mléko je svým obsahem výživných látek, minerálů a vitamínů nejvhodnější stravou pro novorozence. Právě proto je snahou krmit dítě mateřským mlékem alespoň prvních šest týdnů života. Mléko lze pečlivě a trpělivě odstřikávat nebo odsávat. K tomu poslouží různé typy ručních nebo elektrickým odsávaček. Nejdéle a nejlépe se laktace udržuje při odsávání elektickými duálními odsávačkami.

Existují celé speciální soupravy umožňující odsávat a uchovávat mateřské mléko za nejvyšších hygienických podmínek. Mlékem krmíme hned nebo je uchováváme v chladnu pro příští mléčnou dávku.  Teprve při nedostatku mateřského mléka podáváme dítěti mléko umělé. Krmení kapátkem nebo lžičkou je obvykle málo efektivní. V dnešní době je doporučována stlačitelná lahev se speciální savičkou (např. savička dle Habermana, CLP Nurser (Cleft Lip and Palate) od firmy Mead Johnoson, Pigeon Cleft Palate Nurser (od firmy Children`s Medical Ventures)), která umožní pomalé vstřikování mléka do úst a vytlačování mléka z dudlíku. Krmit je nutno pomalu a po malých dávkách. Ponechte vždy dítěti dostatečný čas k polykání a dýchání. Dítě krmte ve vzpřímené poloze a nechte ho vždy řádně odříhnout, protože při jídle spolyká více vzduchu než jiné děti. Při zakuckání přestaňte krmit,  utřete mléko z nosu a nechte dítě odkašlat ve vzpřímené poloze. Potom znovu krmte pomaleji. Na konci krmení dejte dítěti čistou vodu k vypláchnutí úst a udržování rozštěpové štěrbiny v čistotě. Při osychání okolí defektu ho promažte dětským olejem. Po krmení zůstávají v záhybech nosní sliznice zbytky potravin, které mohou zasychat, rozkládat se a dráždit nosní sliznici. Vznikají tak nepříjemné záněty, které se mohou z nosohltanu snadno rozšířit sluchovou trubicí do středního ucha. Záněty středouší pak mohou při opakování vést ke snížení kvality sluchu. Doporučujeme proto ihned po jídle spláchnout zbytky jídla vodou, odvarem z  heřmánku a nebo čajem.

Krmení vyžaduje ze strany matky mnoho trpělivosti a vynalézavosti.

Další příspěvky na téma krmení a kojení najdete zde:

http://www.rozstepy.cz/o-rozstepech/zdravotni-pomucky/rukavky

http://www.rozstepy.cz/o-rozstepech/zdravotni-pomucky/odavacky

 http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3697/kojeni_ditete_s_rozstepem.html

První návštěva u plastického chirurga na naší klinice je vhodná první týden po porodu dítěte. Chirurg zhodnotí vadu a navrhne léčebný plán. V některým těžších případech společně s ortodontistou indikuje úpravu tvaru horní čelisti ještě před operací rtu pomocí aparátku vkládaného do úst.

Děti s rozštěpem rtu nebo patra musí být pod pravidelnou kontrolou dětského lékaře, který vám poradí při převádění dítěte na umělou výživu a zavede včasnou prevenci křivice (dodáváním vitaminu D) a chudokrevnosti (přípravky s obsahem železa), ke kterým jsou děti s rozštěpem často náchylné.

Nejen hygiena dutiny ústní, ale i úzkostlivá celková péče o dítě, o čistotu jeho kůže a prádla jsou důležitou přípravou před operací. Je třeba si uvědomit, že výsledek operace závisí z velké části i na rodičích. Závisí na tom, jak je dítě připraveno tělesně, jak byla dodržována hygiena, jak bylo dítě chráněno před různými onemocněními, zejména před infekčními chorobami. Chránit dítě před nemocí však neznamená je zavírat doma. Naopak, vzhledem k celkovému stavu je zapotřebí co nejvíce pohybu na slunci a čerstvém vzduchu. Děti v dobrém tělesném stavu snášejí operaci poměrně snadno bez nutnosti jednotek intenzivní péče s velmi dobrým výsledkem.